Máte doma na stěně tapisérii a zároveň koberec na podlaze? Teoreticky se může jednat o velmi podobný typ tkaniny, přesto každý z nich vyžaduje odlišné formy údržby.
Tapisérie – na tapisérie působí prach, rozptýlený v ovzduší. Jestliže jsou prostory minimálně namáhány rozptýleným tukem například z přípravy pokrmů, a prach je pouze vlhký či téměř suchý, bude údržba tapisérií velmi jednoduchá. Většinou postačí prach vysát vysavačem s jemným kartáčem v podobě nástavce a po několika letech pozvat na čištění tapisérií odborníky. Ti používají speciální chemické přípravky, šetrné k vláknům. Tapisérie si ovšem udržuje svůj krásný vzhled po dobu mnoha let a čisticí proces není nutné tak často opakovat.
Koberce na podlaze – pokud je koberec také umístěn v prostorách minimálně zasažených kuchyňskými výpary, bude jeho údržba sice snazší, ale nesrovnatelně náročnější v porovnání s tapisériemi. Zde má velký vliv zejména gravitace a zatěžování koberce chůzí. Každé šlápnutí na koberce bosou nohou nebo chodidlem v ponožce zatlačí zbytky prachu do jeho vláken velkou silou a je-li tento proces opakován často, za určitý čas se nečistoty na vlákna přilepí i přesto, že koberec pravidelně vysáváte. K nalepení prachu přispívá i pot z chodidel, který je navíc dobrým zdrojem potravy pro bakterie, takže pokud údržbu podceňujete a vyhýbáte se strojovému čištění koberců, přičemž sázíte jen na pytlíkový vysavač, bude koberec zapáchat a připomínat vám nemyté bosé nohy.
Jak často koberce čistit – frekvence čištění koberců není nikdy předem dána, záleží na jejich vytěžování a zašpinění. V některých domácnostech s malými dětmi a domácími zvířaty, kde se pohybuje na jednom koberci denně šest lidí a dva velcí psi, bude zřejmě nutné koberec nechat vyčistit dvakrát až třikrát za rok. Naopak v bytech, kde bydlí jedna osoba, která většinu času tráví v zaměstnání a tudíž mimo byt, a po koberci našlapuje jen pár desítek minut denně, může stačit vyčistit koberec třeba jednou za dvacet měsíců.