Logistika je obor, který nabírá na síle vzhledem k rozšiřujícím se technickým možnostem, a přeprava břemen se stává náročnější i díky množství přepravních zakázek. Projevuje se to mimo jiné i zvýšenými nároky na skladovací a přepravní technologie, kam patří i přepravní palety. Paleta vyrobená ze dřeva je jedním z nejznámějších předmětů v tomto oboru, s nímž se seznámila již většina z vás. Bude velmi pravděpodobné, že si dokážete ve své mysli tento výrobek představit, a budete také zřejmě dobře chápat, že slouží jako základna pro nakládání i poměrně těžkých břemen. Dřevěná paleta, ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, unese až dvě tuny statické zátěže, je-li břemeno rozloženo rovnoměrně po její celé ploše.
Má to ale háček, a sice paleta musí být v naprostém pořádku a nesmí být poškozená. A to u těch dřevěných není tak jednoduché, protože na ně po celou dobu přepravy působí povětrnostní vlivy. A jak jistě víte, dřevo se vlivem kontaktu s vodou a vlhkostí kontaminuje plísněmi a hnilobou, dřevokaznými houbami a začne se rychleji rozkládat. Kdyby šlo o dřevěný poklop nebo krycí bednění, tak o nic nejde, ale jestliže požadujete od palety udržet náklad, aby se při přepravě nepoškodil, mohou palety ze dřeva být již v brzké době vyřazeny z provozu.
Palety z plastu
Krátká doba životnosti a jisté riziko při přepravě jsou důvody, které vedou výrobce logistických pomůcek ke zhotovení plastových palet. Plastová paleta odpovídá svým rozměrům paletě dřevěné, a jistě vás napadá, že půjde o výrobek s minimálně shodnou nosností.
Ve skutečnosti je nosnost plastových palet více než dvojnásobná, unesou až pět tun. Nepůsobí na ně žádné povětrnostní vlivy, jsou netečné vůči vodě, mastnotě, prachu a dalším nečistotám a jsou naprosto spolehlivé po dobu mnoha let. Osvědčily se například jako základna pro přepravu ovoce a zeleniny v obřích IBC kontejnerech.