Jak je možné, že u nÄ›kterých lidà mohou vznikat psychiatrické poruchy? ProÄ a jak jsou tito lidé k onemocnÄ›nà predisponováni? Na zaÄátek je dobré popsat, co to vlastnÄ› psychiatrie je. Jedná se o odvÄ›tvà medicÃny, které se zajÃmá o diagnózu, prevenci a léÄbu mentálnÃch, emocionálnÃch a behaviorálnÃch onemocnÄ›nÃ. Pokud se již pacient na psychiatrii dostane, jsou od nÄ›ho zjiÅ¡tÄ›ny jeho symptomy. Ty může popsat pÅ™Ãmo pacient, může je vypozorovat lékaÅ™ pÅ™i rozhovoru s pacientem, může je podat tÅ™età strana jako je napÅ™Ãklad rodina nebo se dajà zÃskat z nepÅ™Ãmých zdrojů jako jsou dopisy, denÃky atd. Tyto symptomy se obvykle skládajà do syndromů.
Ty pak dohromady s dalÅ¡Ãmi kontextovými informacemi dávajà diagnózu. Pro správné popsánÃ, a i porozumÄ›nà tÄ›mto termÃnům jsou vytvoÅ™eny pro odbornou veÅ™ejnost diagnostické manuály. Ty jsou pravidelnÄ› obnovovány. Nynà jsou v EvropÄ› využÃvány manuály ICD-10. V dneÅ¡nà dobÄ› popisujeme tyto choroby podle biopsychosociálnÃho modelu. Tedy do vzniku a průbÄ›hu onemocnÄ›nà zasahujà tyto tÅ™i roviny. V každé z tÄ›chto třà skupin jsme schopni popsat jeÅ¡tÄ› faktory predisponujÃcÃ, faktory urychlujÃcà vznik a faktory udržujÃcà onemocnÄ›nÃ. Pokud bychom se chtÄ›li zaměřit na léÄbu tÄ›chto onemocnÄ›nÃ, můžeme se spolehnout na léÄbu farmakologickou, biologickou nebo psychoterapii.
Je běžné, že se tyto metody spolu kombinujÃ, abychom dosáhli toho nejoptimálnÄ›jÅ¡Ãho výsledku. Pokud bychom si jako Å™eÅ¡enà vybrali farmakologickou léÄbu, pak si můžeme vybÃrat z různých lékových skupin. ZaÄÃt můžeme napÅ™Ãklad u anxiolytik a sedativ, ty jsou v dneÅ¡nà úzkostlivé dobÄ› velmi využÃvané. VypÃchnout zde můžeme napÅ™Ãklad benzodiazepiny, Z-slouÄeniny (zolpidem, zopiclone) nebo pregabalin, který ovlivňuje funkci kanálků pro vápenaté ionty, a tÃm docházà k anxiolýze. Psychiatrická onemocnÄ›nà nejsou jednoduché téma a patřà plnÄ› do rukou odbornÃků.